|
IGROVJE
Persona 3 Raje kot v boj povabi Jurec svojo persono na pir.
Persona 3 se Evropejcem (predhodnici na stari celini nista izšli) predstavlja kot moderna frpjka, ki se je, tako kot Digital Devil Saga, razvila iz kontroverzne serije Shin Megami Tensei. Ta spretno združuje klasične frpjaške elemente z sodobnimi temami.
Zopet prevzamemo vlogo srednješolca v dijaškem domu, kjer živijo mladostniki, ki se s pomočjo čarobnih osebnosti ('person') bojujejo proti zlobnim silam. Vsak dan opolnoči napoči Temna ura, ko se vsi domala vsi navadni smrtniki preobrazijo v krste, po svetu pa se začno plaziti izrodki pekla. Zlo izvira iz Tartarja, labirinta, v katerega se vsak dan ob Temni uri spremeni šola, in samo na tebi ter tvojih personah je, da prideš zadevi do dna. Sliši se hecno, toda štorija s svojo skrivnostnostjo in pretkanostjo v mnogočem navduši ter motivira za preigranje kot jara kača dolgega glavnega kvesta. Za uspešen zaključek je treba namreč preiskati skoraj vsa naključno ustvarjena nadstropja uklete zgradbe, kar se lahko zavleče krepko čez petdeset ur. Pri tem pomaga animejska odbitost, ki po tradiciji združuje resno krvavost z obešenjaškim humorjem, čeprav je res, da se špil vseeno malo vleče.
Dogajanje okrog glavnega lika je razdeljeno na dneve. Ko je svetlo, guliš šolske klopi, se dobivaš s frendi in hodiš na zmenke, ponoči pa se plaziš po neskončnih sobanah Tartarja. Tod sovražnike vidiš, tako da ni naključnih bitk. Bojevanje se suče okrog person, ki jim poveljuješ - vsaka ima svoje lastnosti, čarovnije in specialke. Moč tvojih likov je vedno odvisna od persone, s katero so povezani, a žal jo lahko zamenjamo samo pri glavnem liku, medtem ko so ostali primorani uporabljati vedno enako. Je pa res, da dokajšnja globina borilnega sistema izvira prav iz menjavanja person, kakor tudi iz dejstva, da so srečanja obenem akcijska ter razumno taktična. Z brezglavim mlatenjem ne prideš daleč. Nove persone dobivaš po koncih poteznih bojev, kjer neposredno poveljuješ glavnemu liku, dočim za ostale poskrbi umetna pamet, ki jo usmerjaš z ukazi. To marsikomu ne bo sedlo, a čeprav je vodenje na trenutke nerodno, se ne izkaže za neumno ali celo kontraproduktivno. Združitev tipično japonske simulacije dijaka in lazenja po temnicah je bilo od avtorjev tvegano dejanje, a Persona 3 ju uspešno preplete. Izid je rahlo razvlečena, toda solidna in zanimiva frpjka, ki je s svojo animejskostjo kot nalašč za ljubitelje Japonske.
|
80
sorodni članki
![]() |
|