|
Tipke v jeseni
...
Vikend v oktobru, zunaj je mraz, Aggressor s tipkovnicami krajša si čas.
Letošnja jesenska kolekcija igralskih tastatur prinaša še eno sorto novodobnih gamerskih tipkarskih mehanizmov, Metadotov alpha-zulu. Proizvajalci pa se vsaj pri nekaterih modelih vračajo h klasičnim Cherryjevim, katerim so zaradi slabe dobave vse bolj obračali hrbet. Očitno imajo tak sloves, da brez njih ne gre. Tako bo do konca leta, ko dobimo Razerjevo ornato s spojem membrane in mehanizma, čemur pravijo 'mecha-membrane'. Res. Do tedaj je tule nekaj novosti. Med njimi to pot ni skrajšank TKL in vse so še vedno na špagi.
Logitech G610 in G810 G610 in G810 sta v nasprotju z mnogimi kičastimi sestrami elegantno zadržane oblike. Nekaj dodatka imata na zgornji strani, kjer počivajo medijski knofki in valjasti vijak za glasnost. Njuno ohišje je iz trde plastike in robustno na otip, saj se napravi ne zvijata. Ni pa izhodov za USB ali zvok. Glede na prejšnje logije takisto opaziš manko dodatnih makroknofov, kajti to nalogo so na novinkah zaupali devetim funkcijskim tipkam v vrhnji vrstici.
Razlikujeta se v dvojem. Na pogled opaziš mavrično osvetljenost pri G810, dočim ima G610 enobarvno belo. Ledice so pod vsako tipko, kar omogoča vrsto vzorčastih učinkov, od 'dihanja' dalje. Osvetlitev in makre vnašaš v znanem Logitechovem programskem vmesniku, ki je pregleden in močan hkrati. Manj opazna razlika je v stikalih, saj so za G810 uporabili lastni patent romer-G, dočim so v drugo vgrajeni cherryji, in sicer vrste brown ali red. Stikala romer-G imajo glede na češnjasta malo krajši hod, kar naj bi bilo bolje za igranje, a v praksi so si primerljiva in se vsa dobro obnesejo tako pri igri kot tipkanju. G810 stane nemajhnih 200 evrov in čeprav je solidna, v petičnejšem cenovnem rangu ne izstopa. G610 je štirideset evrov cenejša, kar jo napravi privlačnejšo. Po predolgem času je to spet ena simpatična Logitechova tipkovnica, ki jo lahko priporočim. Le podlogo za dlani bi lahko dodali poleg, kot ob starejše.
Logitech G213 prodigy G213 z obtesanim ohišjem oblikovno sledi novim zamislim firme in ima vgrajen naslon za dlani. Žal je ogrodje manj trdno kot pri dvojcu sorodnic spodaj in se upogiba, pa tudi knof za jakost zvoka je pritiskalni. Makroukazi so v funkcijski vrstici in osvetlitev je mnogobarvna, z vsemi učinki vred. Toda kljub temu tipkulja sodi v serijo dostopnejših izdelkov prodigy in košta 'zgolj' 90 evrov. Razlog je v membranskih tipkah, kar v navezi s ceno G213 pošteno spodnese. Če nameravaš za tastaturo odšteti stotaka, raje pljuni dvajset evrov več in vzemi mehanski model. Ti bodo prsti večno hvaležni. Če nisi pri denarju, pa membransko dobiš za manj novcev. Tole ni ne tič, ne miš.
Razer blackwidow X chroma Blackwidovi so Razerjeva serija premijskih tipkovnic, ki zdaj podvaja število. X-i so namreč najnovejši izdelki z odstranjenim vrhnjim plastičnim delom, tako da vlogo pokrova prevzame glavna kovinska oporna plošča. Tipke so tako brez stranskega ogrodja, kar olajša čiščenje, hkrati pa so pritiskala ranljivejša za udarce, zato moraš biti pri prenašanju pazljiv. Tastatura je res prelestna in čudno, da ni Razer tega storil že prej. Druga lastnost nove črne vdove je odsotnost stolpca z makroknofi, a ker imajo razerke itak programabilne vse gumbe, to ni večji korak nazaj. Bolj me moti, da je pri mehanizmih tipk na voljo zgolj Razer green, ker gre za glasne klikotavke, dočim so pri starejši pajkulji na voljo tišje, orange. V drugih elementih gre za poznano blackwidow: kvalitetno tipkovnico, kjer naziv chroma označuje mavrično osvetlitev. Jako privlačna reč, le zasoljena. Za zahtevanih nekaj pod 200 evrov bi si želel še kakšnega bonbona, na primer izhodov ali podloge za dlani.
|
|
|