|
![]() ...
Vsi vemo, kaj je vampir, ne? Jasno - ponočnjaški nesmrtnež, doma iz Transilvanije, ki se boji sonca in ima dolga podočnika, s katerima grize vratove in pije kri ubogih žrtev. A to je le stereotip, po katerega stoletnih poteh se poda Trig.
Slovar slovenskega knjižnega jezika vampirja definira takole: 1. po ljudskem verovanju: mrtvec, ki vstaja ponoči iz groba in sesa ljudem kri, 2. slabšalno: brezobziren, neusmiljen izkoriščevalec.
Drugi značilni atribut vampirja so podaljšani podočniki. Od antike naprej je obstajala vrsta razlag, kako naj bi krvosesno bitje prišlo do krvi. Na območju Balkana se znotraj različnih verovanj pojavljajo opisi vampirjev, ki lahko življenjsko silo žrtve izčrpajo na daljavo, včasih skozi stik s kakim žrtvinim predmetom, kdaj pa tudi s sesanjem skozi kožo ali kar žretjem mesa žrtve. Po enem od bolgarskih verovanj naj bi se vampir hranil celo s človeškim drekom. Vampirska dieta je torej širom sveta raznolika in pravi, da niso ravno vsi krvosesi gurmani ... Zakaj torej zobje? Razlag je več, najočitnejši sta dve. Prva je kombiniranje mita o vampirjih z mitom o likantropih, torej volkodlakih in pasjeglavcih, od koder izvira sposobnost spreminjanja nekaterih vampirjev v določene živali, predvsem volkove, netopirje, ptiče ali insekte (da, tudi komarji in klopi so vampirji, če še niste vedeli). Druga je bolj psihološke narave. Renčanje in kazanje zobovja je pri mnogih živalih način za sporočanje strahu, opozarjanja na nevarnost ali izraz čiste napadalnosti. Vampirja je treba torej, kljub njegovi človeški zunanjosti, videti kot plenilsko žival, ki pri človeku vzbuja primarni strah pred zvermi. Obe dotični lastnosti poseduje edini znanstveno priznani pravi vampir, južnoameriški netopir iz družine Desmondontidae, ki so ga tako poimenovali ravno zaradi podobnosti z mitološkim vampirjem. Pravi vampirji z ostrima sekalcema ranijo kožo večjih sesalcev, tudi ljudi, nakar z jezikom ližejo kri. Vendar pa se vampirju ni od nekdaj reklo vampir. Zato se sprehodimo skozi evropsko zgodovino in poglejmo, kako se je mit o krvosesih razvijal in kje je danes.
|
poglavja članka:
![]() Uvod ![]() Pravampirji ![]() Vampirji v srednjem veku ![]() Vampirji preplavijo Evropo ![]() Dracula, literarni in zgodovinski ![]() Filmski Drakula ![]() Vampirji v naših logih ![]() sorodni članki
|
|